120. výročí založení SDH Svinaře

Kudykam:://120. výročí založení SDH Svinaře

120. výročí založení SDH Svinaře

Je tomu 120 let, co byl ve Svinařích založen sbor dobrovolných hasičů. Místní sbor to nemohl nechat jen tak a na celou sobotu 13. června připravil velkolepou oslavu. Už od samého rána se scházeli v zahradách zámku Svinaře sbory dobrovolných i profesionálních hasičů z širokého okolí, najížděla současná i historická hasičská technika (smekalka z Litně, koňka z Řevnic), přicházeli místní obyvatelé i návštěvníci z okolí. Po desáté hodině akce vypukla naplno. Úvodní slovo patřilo senátorovi a předsedovi správní rady SDH Svinaře panu Jiřímu Oberfalzerovi, který vyzdvihl důležitou roli dobrovolných hasičů a poděkoval za činnost sboru. Jménem nadačního fondu Letorosty poté daroval hasičům na jejich další rozvoj šek ve výši 10 000,-Kč. Dalšího slova se ujal starosta Svinař pan Vladimír Roztočil, který předal Zdenku Salavcovi, starostovi SDH Svinaře, slavnostní zástavu a požádal pana Oberfalzera o připnutí pamětní vyšívané stuhy. Nato byl prapor vysvěcen římskokatolickým knězem P. Petrem Blechou. Za příkladnou práci bylo 8 hasičů odměněno medailemi.

Po slavnostním zahájení nastoupily děti z MŠ Svinaře se svým „hasičským“ tanečním vystoupením a obdivuhodně dlouhou písničkou. Následoval netradiční hasičský útok v podání SDH Řevnice, kteří v dobových uniformách hasili stříkačkou „koňkou“ a hned po nich nastoupili profesionálové z HZS Hořovice s hašením opravdového požáru karavanu. Díky tomu byl krásně vidět posun v technice hašení. Vše se natáčelo a dokumentovalo z výšky třicetimetrového výsuvného žebříku HZS Beroun.

Odpoledne pak patřilo netradičnímu požárnímu sportu. 10 mužských a 6 ženských družstev soutěžilo v záludných dovednostních disciplínách včetně závěrečného útoku. Týmová chůze na lyžích nebo proskakování překážkovým okénkem, doprovozené slovem Pavla Pacáka, byly hodně úsměvné.

Po celou dobu konání oslav byla k vidění historická i soudobá hasičská technika a výbava záchranné služby Trans Hospital včetně ukázky. Děti se bavily na skákacím hradu od Domečku Hořovice a plnily různé dovednostní úkoly. V sýpce zámku se promítalo video a fotoprezentace „jak šel čas SDH Svinaře“. Zhruba 250 návštěvníků neodradilo ani aprílové počasí, které si s námi celou sobotu pohrávalo – od tropických veder po bouřkovou smršť. Do noci se tančilo a zpívalo s kapelami Třehust, Huml Band a Harry Band. Pojídaly se klobásy, šunka z prasete, grilované maso, ale i sladké a slané dobroty od svinařských hospodyň. Za celou povedenou akci děkujeme všem zúčastněným, všem členům SDH Svinaře, kteří si dali několikatýdenní práci s přípravami a panu Jiřímu Noskovi, že pro celou akci zapůjčil zámecké prostory.

Fotky za akce najdete ve Fotogalerii.

By | 2015-07-01T11:58:13+00:00 16. Červen, 2015|Kultura|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem 120. výročí založení SDH Svinaře