V Česku je v současnosti 96 pacientů nakažených novým typem koronaviru. Onemocnění se už objevilo ve všech 14 krajích, nejvíc nakažených je v Praze.

Vláda vyhlásila na 30 dnů nouzový stav na celém území České republiky. Začal platit od dnešních 14:00. Důvodem je ohrožení zdraví obyvatel. Na tiskové konferenci to po mimořádném zasedání vlády řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Návrh na vyhlášení nouzového stavu před jednáním kabinetu avizoval ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Stát od pátečních 06:00 zakáže do odvolání akce s účastí přesahující 30 lidí. Opatření se vztahuje na kulturní, sportovní, náboženské akce, slavnosti, poutě, přehlídky, trhy a další akce. Zákaz se nevztahuje na schůze a zasedání ústavních orgánů, orgánů veřejné moci či soudů a na pohřby.

Vláda zakázala vstup všem cizincům z rizikových oblastí, a to včetně Německa a Rakouska. Na seznamu třinácti rizikových zemí je Čína, Jižní Korea, Írán, Itálie, Španělsko, Rakousko, Německo, Velká Británie, Francie, Nizozemsko, Švýcarsko, Švédsko, Norsko a Belgie. Zastavený je i výdej víz a žádostí o krátkodobé i dlouhodobé pobyty.

Čeští občané mají zákaz do těchto zemí jezdit. Výjimka bude udělena řidičům kamionů, pilotům a dalším lidem, kteří zajišťují dodávky potravin. Ministr Hamáček v řádu hodin vydá výjimku pro Čechy, kteří pracují na rakouské nebo německé straně hranic, aby mohli překročit kvůli práci hranice.

Na německých a rakouských hranicích budou o půlnoci z pátku na sobotu kvůli koronaviru znovuzavedeny kontroly. Hranice bude možné přejít na čtyřech přechodech s Rakouskem a na sedmi s Německem. Dalších sedm bude otevřeno pro přeshraniční styk.

Omezena bude hromadná doprava přes hranice. „Do pátku je možné využít autobus nebo vlak. Od půlnoci na sobotu už jen osobní dopravu. Všem českým občanům v zahraničí bude umožněn návrat,“ řekl Hamáček.

Vláda rovněž zakázala návštěvu posiloven, knihoven, diskoték a dalších podobných zařízení. Restaurace a bary budou uzavřeny od 20:00 do 6:00.

Zavřené školy

Zaměstnanci budou dál chodit do práce, malé děti budou dál chodit do školky. Střední a vysoké školy zůstanou zavřené. Nově budou povinně zavřené i Základní umělecké školy.

Zavřené hospody

Restaurace budou otevřené pouze přes den, od osmi hodin večer musí hospody zavřít. Celý den budou zavřená i kina, divadla, diskotéky a všechna podobná zařízení.

Cestování

Cestování je nyní složitější. Češi nesmějí jezdit do třinácti zmíněných zemí, například na Slovensko či do Spojených států amerických zase nesmějí z nařízení tamní vlády. Seznam rizikových zemí se navíc může kdykoliv změnit. Přes hranice navíc od půlnoci z pátku na sobotu nebudou jezdit vlaky a autobusy, pro návrat do České republiky budou lidé muset využít osobní dopravu.

Veřejné a soukromé akce

Kromě těch veřejných jsou zakázané i soukromé akce pro třicet a více osob. Výjimkou jsou pohřby.

Sbirka_zakonu_c._69_2020_-_vyhlaseni_Nouzoveho_stavu (.pdf, 97 kB)