Ve středu 8. ledna 2020 proběhne od 8 do 16 hodin mimořádná akce zaměřená na odstřel divokých prasat. PLATÍ PŘÍSNÝ ZÁKAZ VSTUPU DO LESA NA SKALCE A V JEJÍM OKOLÍ! V této době platí přísný zákaz vstupu do lesa v okolí barokního areálu Skalka, který je součástí naháněného území a nachází se na jižním svahu Hřebenů přímo nad městem. Divoká prasata tu již několik let pustoší rozsáhlý travnatý prostor mezi kostelíkem sv. Maří Magdaleny, kapličkami zastavení křížové cesty a budovou bývalého kláštera, na kterém se pořádají významné kulturní a duchovní akce, svatební obřady a řada občanských, spolkových a turistických činností. A nezůstává jen u Skalky.

Škody po divočácích jsou vidět po celém městě, nejčastěji v zahradách místních obyvatel, na travnatých pásech podél silnic a v parcích v centru města. Nepomáhají ani drátěné ploty nebo chemické odpuzovače. Divočáci jsou totiž velmi učenliví a vynalézaví, časem se většině překážek přizpůsobí a překonají je. Jejich likvidace na území města je navíc velmi komplikovaná. Myslivci mohou prasata střílet na honebních pozemcích, na těch nehonebních pouze na zvláštní výjimku a v zástavbě nemohou střílet vůbec.

Podobné restrikce, i když mírnější, se týkají i odchytových klecí. Navzdory evidentním škodám nedávno městu nepovolil nadřízený orgán umístění odchytové klece do rozsáhlého parku v intravilánu města, kde se divočáci často zdržují.

Zdroj: MěÚ Mníšek pod Brdy