Pavel Taussig v Křesle

Kudykam:://Pavel Taussig v Křesle

Pavel Taussig v Křesle

Další beseda „Křeslo pro hosta“ bude pokračovat v pátek 4.8. 2017 v 17 hodin v areálu klubu Sokolů Svinaře. Tentokrát se můžete těšit na Pavla Taussiga, filmového historika, publicistu a mj. autora námětu na oskarového Kolju. Křeslo začne v 17 hodin projekcí a pokračuje povídáním. Jako obvykle se během debaty můžete ptát – pro stydlíny je připravená v obchodě u Pavly Procházkové na návsi krabička na otázky. Vstupné je zdarma, všichni jste srdečně zváni.

Pavel Taussig se narodil 2. července 1949 v Olomouci, kde po maturitě také absolvoval Filozofickou fakultu Univerzity Palackého. Po roce 1989 v této instituci mimo jiné přednášel. Profesí a zájmem je filmový historik a publicista. Řadu let se podílel na tvorbě několika televizních pořadů České televize, z nichž nejvýznamnější je patrně cyklus ÚSMĚVY ČESKÉHO FILMU. Je také duchovním otcem diváckých anket o nejoblíbenější Veselohru století a Krále filmového úsměvu století. Dalším významným pořadem z jeho dílny byl cyklus nazvaný POKRAČOVÁNÍ PŘÍŠTĚ…, který se v šestadvaceti epizodách zabýval fenoménem domácích seriálů.

Z mnoha dalších televizních projektů, na kterých se Taussig většinou jako scénárista a autor námětu podílel, lze připomenout dokumenty Koljova babička, Edvard Linkers známý neznámý, Elmar Klos – život bez scénáře nebo Kruhy osudu Olgy Fikotové-Conolly. Cizí mu není ani problematika okupace a období druhé světové války, podílel se například na dokumentárních pořadech PROTENTOKRÁT (vzpomínky pamětníků na březen 1939), POD KŘÍDLY SVATOVÁCLAVSKÉ ORLICE (historie nechvalně proslulého nacistického vyznamenání) a NA DALŠÍ ŠTACI? (otázka kolaborace českých filmařů v období okupace).

V posledních letech velmi často vystupuje ve funkci filmového historika v cyklu PŘÍBĚHY SLAVNÝCH, kde rozkrývá osudy a umělecké kariéry významných hereckých osobností minulého století (Jindřich Plachta, Karel Hašler, Vlasta Burian, Nataša Gollová, Jiřina Šejbalová, Svatopluk Beneš a další). Méně známým faktem zůstává Taussigovo autorství námětu k oscarovému filmu KOLJA (1996), kde se také mihl na několik minut v epizodní figurce klenotníka.

Svým způsobem obsáhlejší zůstává jeho stopa na poli publicistiky. Jak jeho profese prozrazuje, věnuje se dlouhodobě filmovým osobnostem minulých let. Je autorem publikací Devatero filmových řemesel Jiřího Brdečky, Hašek a film (společně s Elmarem Klosem) a Encyklopédia filmu. V nakladatelství Brána vydal i úspěšné knížky České filmové nebe a O věrném filmování Antonie Nedošinské a Theodora Pištěka. V rámci dlouholetého konání filmového fesivalu v Rychnově nad Kněžnou napsal i sérii brožur pod názvem Filmový smích (Werich, Burian, Futurista, Rašilov, Frič, Menzel, Polívka, Smoljak, Svěrák, Lasica, Satinský a řada dalších).

Své články o české kinematografii a jejích osobnostech publikuje i v denním, kulturně společenském a odborném tisku, například v periodikách Xantypa, Instinkt, Senior revue, TV magazín nebo Týdeník Televize. V loňském roce mu vyšla zatím jeho poslední kniha nazvaná Český biják, ve které popsal zákulisí, vznik i fámy několika slavných českých filmů.

Je také mimo jiné velkým obdivovatelem spisovatele a avantgardního filmaře Vladislava Vančury, jemuž věnoval několik svých statí a v době normalizace uspořádal setkání bývalých protagonistů Vančurova slavného filmu Před maturitou, které bylo částečným přínosem k dodatečnému objasnění a vysvětlení vzniku tohoto průlomového díla. Velmi často se s ním můžeme setkávat i na DVD nosičích starších českých filmů, kde nepříliš objektivním způsobem komentuje daný film. Je rozvedený, má syna.

Zdroj: CSFD.cz

By | 2017-07-31T08:11:00+00:00 31. Červenec, 2017|Kultura|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Pavel Taussig v Křesle